11th Tarnów Jazz Contest 2018

Zbliża się jedenasta edycja Tarnów Jazz Contest. Festiwal wkracza w kolejną dekadę! Artystyczne doświadczenia poprzednich lat pozwoliły stworzyć innowacyjną formułę 11th Tarnów Jazz Contest 2018, która odbędzie się w dniach 29.10 – 4.11.

Główne koncerty Festiwalu odbędą się w konwencji „tribute to”, a więc hołdów dla wybitnych muzyków jazzowych w setną rocznicę urodzin. Upamiętnione zostaną sylwetki dwóch znakomitych basistów Jimmy’ego Blantona i Tommy’ego Pottera, ale nie tylko. Na scenie zabrzmią muzyczne wspomnienia, dla których inspiracją będą także tak wybitni muzycy jak Gerald Wilson, Bobby Troup, Howard McGhee, Hank Jones, Joe Williams. Ich dorobek twórczy zaprezentują m.in. Miroslav Vitous (USA), Tyrone Allen II (USA), Michał Barański, Robert Ragan (Słowacja) oraz Big Contest Band & Special Guests:  Reggie Moore, Adam Pierończyk, Cosimo Boni, Lior Tzemach, Jasmine Kayser, Michał Sołtan, Sebastian Kuchczyński, Sebastian Sołdrzyński, Dawid Główczewski, Olof Knokenhauer.

11th Tarnów Jazz Contest 2018 zapowiada swoistą kompilację i bogactwo jazzowych nurtów. Na festiwalowych scenach zagrają tak wykwintni muzycy jak Piotr Baron Quartet czy Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet, ale także wschodzące gwiazdy jazzu. Ideą Tarnów Jazz Contest pozostaje bowiem promocja młodych trendów i osobowości. Wiele koncertów zdeterminują więc artyści, którzy prezentując nowatorskie interpretacje, odkrywają nową głębię i przestrzeń jazzową: Entropia Ensemble, Julia Kania Quartet, Cosimo Boni Band, Lior Tzelmach Group oraz Gravity Jazz Collective - czołówka młodych amerykańskich artystów, skupionych wokół progresywnych ośrodków muzycznych Nowego Jorku i Bostonu.

Należy podkreślić, że tegoroczny Festiwal wkomponuje się w obchodzony w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości – polskie folkowe tradycje muzyczne uświetni koncert finałowy Festiwalu „Niepodległa! Polish Folk Jazz”,  który odkryje spektrum fuzji polskiego folku i jazzu.

Wydarzenie to będzie hołdem dla dorobku rodzimej kultury ludowej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - podczas koncertu wystąpią Joachim Mencel Quintet oraz nestor polskiego jazzu  Zbigniew Namysłowski wraz z ze swoim zespołem.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszy konkurs dla debiutujących muzyków oraz warsztaty muzyczne z gwiazdami Festiwalu dla młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.tarnow-jazz.pl.

Partnerem głównym 11th Tarnów Jazz Contest 2018 jest Województwo Małopolskie.

11th Tarnów Jazz Contest — Plakat A2c.cdr