Lekcje muzyki dla szkół podstawowych

Zespół Szkół Muzycznych zaprasza na cykl koncertów edukacyjnych „Lekcje muzyki”, który skierowany jest do uczniów klas 1- 6 szkół podstawowych.

Naszym głównym celem jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej przyszłych melomanów. Cykl koncertów pomyślany jest tak, by uczniowie poznawali instrumenty, zespoły, terminy muzyczne, tańce, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się świadomego słuchania muzyki.

Tematy koncertów są zgodne z podstawą programową przedmiotu muzyka w szkole podstawowej i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie tych zajęć.

W tym roku szkolnym trzy pierwsze lekcje poświęcone będą prezentacji instrumentów muzycznych. Zaprezentujemy kolejno instrumenty z trzech głównych grup: strunowe, dęte i perkusyjne. Uczniowie będą mieli możliwość zobaczyć i usłyszeć na żywo nawet takie instrumenty jak klawesyn czy organy. Następna lekcja poświęcona będzie obsadzie wykonawczej. Uczniowie zapoznają się z różnymi zespołami instrumentalnymi i wokalnymi. Będą mogli usłyszeć solistów, instrumenty i głosy wokalne z akompaniamentem, zespoły kameralne, ale także i większe zespoły wykonawcze takie jak orkiestra, czy big band. Kolejna lekcja dotyczyć będzie tańców, zarówno polskich jak i obcych. Tańce zostaną zaprezentowane na żywo w wykonaniu różnych zespołów muzycznych, również takiego, który na co dzień zajmuje się graniem polskiej muzyki ludowej. Ostatnia lekcja poświęcona będzie naszemu polskiemu kompozytorowi – Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie zapoznają się z najważniejszymi faktami z życia kompozytora i oczywiście usłyszą jego utwory, również w aranżacjach jazzowych.

Koncerty to bardzo często pierwsze spotkanie dzieci z muzyką na żywo. Pamiętając o tym robimy wszystko, by muzyka zaciekawiała i przyciągała. Bardzo starannie wybieramy repertuar, który prezentowany jest przez uczniów naszej szkoły. Podczas koncertów nie przekazujemy obszernych treści czy „suchych informacji”. Opowiadamy o muzyce w sposób przystępny i zrozumiały.

Koncerty odbywać się będą w nowoczesnej i profesjonalnej Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Każdy z koncertów dotyczy innego tematu.  Uczniowie mogą brać więc udział zarówno w pojedynczych, wybranych lekcjach- koncertach, ale także w całym cyklu.

Rezerwacji miejsc należy dokonywać pod numerem tel.  500 495 974. Można rezerwować miejsca na wszystkie podane terminy. Na tydzień przed koncertem należy potwierdzić rezerwację.

W załączniku przesyłamy dokładny plan koncertów i plakat pierwszej „Lekcji muzyki”.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału.

resized_IMG-20221031-WA0000 resized_lekcje muzyki ulotka (1)