Przedmioty ogólnokształcące

SEKCJA PRZEDMIOTÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

Nauczanie powinno polegać na tym, żeby to, co się ma do zaoferowania uczniom, postrzegali oni jako drogocenny dar, a nie jako przykry obowiązek. ALBERT EINSTEIN

Jeżeli najbardziej na świecie cenisz dobro swojego dziecka i stawiasz na jego wszechstronny rozwój i wykształcenie, dokonałeś trafnego wyboru. W naszej szkole Twoje dziecko rozwinie nie tylko swoje zainteresowania muzyczne, ale także z wielu innych dziedzin. Szkoła muzyczna kształci przyszłych artystów i wirtuozów oraz zapewnia zdobywanie rzetelnej wiedzy i umiejętności, o czym świadczą wyniki egzaminów i sprawdzianów zewnętrznych; wychowując, uczy samodyscypliny, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odpowiedzialności za powierzone zadania, a przede wszystkim wrażliwości na drugiego człowieka.

W naszej szkole każde dziecko znajdzie spokój, bezpieczeństwo i prawdziwie rodzinną atmosferę.

W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy szereg zadań dydaktycznych i wychowawczych:
• wdrażanie i monitoring nowego systemu oceniania zachowania
• rozwój zainteresowań i zdolności uczniów przez ich udział w konkursach kuratoryjnych,  przedmiotowych i tematycznych
• przygotowanie uczniów do egzaminów zewnętrznych
• profilaktyka uzależnień, przemocy i agresji

 

INFORMACJE Z ŻYCIA SZKOŁY

IMPREZY KLASOWE: WYCIECZKI, SPOTKANIA, OGNISKA…

Górskie wojaże klas: IVa, IVb, Va, VIa

Uczniowie klas: IVa i IVb, wraz z wychowawcami: p. Teresą Kuczek i p. Pawłem Ćwiokowskim wyjechali na dwudniową integracyjną wycieczkę do Koninek i Rabki Zdroju, podczas której nie zabrakło atrakcji takich, jak: spacer po Parku Zdrojowym w Rabce, zdobycie szczytu Tobołów, czy … ognisko i dyskoteka. W październiku odbyła się również wycieczka w Pieniny, w której uczestniczyły dzieci z klas Va i VIb oraz ich wychowawcy – p. Karolina Sajdak i p. Anna Gawle-Pochmara. Dzieci odwiedziły muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, weszły na najwyższy szczyt - Trzy Korony, zobaczyły zamek i zaporę w Niedzicy, pijalnię wód oraz Park Zdrojowy w Szczawnicy i ….oczywiście … zakupiły regionalne pamiątki.

 

„Płomienna” integracja gimnazjalistów

Również nasi gimnazjaliści we wrześniu i październiku odbywali „bliskie spotkania” z … dziką przyrodą… okolic Tarnowa. Uczniowie klasy I OSM II stopnia oraz wychowawca, p. Judyta Zima-Ayinda, integrowali się przy ognisku i kręglach w gospodarstwie agroturystycznym w Lichwinie. Ich starsi o rok koledzy wyjechali na ognisko do Lubinki, a że ich wychowawca, p. Anna Krężel, z wykształcenia i pasji jest historykiem, nie mogło zabraknąć zwiedzania okolicznych cmentarzy z okresu I wojny światowej. Nasi najstarsi gimnazjaliści mieli okazję bliżej poznać swego nowego wychowawcę, p. Celinę Lisowską-Szydłowską podczas wyjazdu do Trzemesnej.

 

Rekreacja przed trudami nauki – wyprawy naszych licealistów

Uczniowie klasy V OSM II stopnia wraz z p. Agnieszką Stańczyk, aby zrelaksować się i nabrać sił przed kolejnym rokiem szkolnym, wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Piwnicznej. Maturzyści, zgodnie z wieloletnią tradycją, pod opieką ks. Pawła Cyza wybrali się na Jasną Górę, aby w atmosferze spokoju, modlitwy i skupienia zastanowić się nad własną przyszłością, zyskać nowe siły i motywację do nauki. Przed tak trudnym, ostatnim rokiem nauki w szkole muzycznej, uczniowie klasy VI OSM II stopnia wraz z wychowawcą, p. Joanną Wolańską relaksowali się przy ognisku w Zgłobicach.

 

„Miejsca Pamięci Narodowej” – spacer po Tarnowie

Szóstego listopada, opiekun samorządu, p. Paweł Ćwiokowski, zorganizował  spacer po Tarnowie pod hasłem „Miejsca Pamięci Narodowej”. Uczniowie złożyli hołd wybitnym tarnowianom oraz bohaterom narodowym, których pomniki znajdują się w naszym mieście.

 

Dyskoteka Andrzejkowa

19 XI 2014r. uczniowie klas IVa i IVb pod opieką wychowawców: p. Pawła Ćwiokowskiego i p. Teresy Kuczek bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej. Wszyscy skorzystali ze wspólnej integracji oraz miłej zabawy połączonej z tańcami.

 

Wizyta Świętego Mikołaja

Już 4 XII 2015r. do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Najpierw odwiedził naszych najmłodszych uczniów. Dzieci z klas OSM I stopnia, które z niecierpliwością
czekały na prezenty, przywitały go gorąco. Radości było co niemiara... Następnego dnia wyczekiwany gość dotarł również do pozostałych uczniów. Nasi gimnazjaliści i licealiści wspólnie przyjęli go na sali koncertowej, aby odpoczął przed dalszymi podróżami i wręczył wszystkim grzecznym upragnione prezenty…

 

Koncerty klasowe

Szkolną tradycją stało się organizowanie co roku koncertów klasowych. Dzięki nim, wszyscy uczniowie, nie tylko laureaci konkursów muzycznych, mają szansę zaprezentować się na scenie swoim najbliższym – rodzicom, rodzeństwu, dziadkom. Pierwsze koncerty już się odbyły:

19 I 2015 – Klasowy Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów klasy VIa

23 I 2015r. – Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu uczniów klasy Vb

„Przewodnicy PTTK Dzieciom”

29 I 2015 r. nasza szkoła przyłączyła się do samorządowej akcji „Przewodnicy PTTK Dzieciom”. Uczniowie klasy Vb wraz z nauczycielem p. Andrzejem Mleczkowędrowali ulicami Tarnowa. Tematem wędrówek były: „Polaków drogi do wolności”. W trakcie spaceru uczestnicy zobaczyli m.in. pomnik gen. Józefa Bema, Grób Nieznanego Żołnierza, miejsca martyrologii związane z okupacją hitlerowską. Młodzież zatrzymała się również w malowniczo położonym zaułku przy pomniku króla Władysława Łokietka, który lokował nasze miasto w 1330 r. Po spacerze uczestnicy zwiedzili wnętrze ratusza, gdzie swą siedzibę ma Muzeum Okręgowe. W muzeum, niezwykłą atrakcją okazał się pokaz dawnych ubiorów i uzbrojenia. Dzięki temu młodzież miała okazję „dotknąć” historii.  Na zakończenie imprezy uczestnicy udali się do pizzerii, gdzie czekały na nich kolejne niespodzianki. Smaczne kawałki pizzy, napoje, dyplomy i  upominki od organizatorów stanowiły ostatni punkt programu. Mamy nadzieję, że za rok ulicami Tarnowa przejdzie kolejna grupa naszej młodzieży, zapoznając się z historią miasta i regionu.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE I EGZAMINY:

W październiku i listopadzie odbywają się w naszej szkole konkursy kuratoryjne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z poszczególnych przedmiotów. Sześćdziesięciu uczniów klas OSM I stopnia uczestniczyło w konkursach: humanistycznym, matematycznym, j. angielskiego, biblijnym, przyrodniczym oraz historycznym. Pięćdziesięciu gimnazjalistów wzięło udział w konkursach sprawdzających wiedzę z następujących przedmiotów: j. polski, j. angielski, wiedza o społeczeństwie, fizyka, matematyka, religia, geografia, a także w konkursie: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za awans wszystkich uczniów do kolejnych etapów.

Uczennica klasy I OSM II stopnia Karolina Noga zakwalifikowała się do etapu  wojewódzkiego kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego: ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Uczennice: Agnieszka Siedlik, Sylwia Nowak z klasy III OSM II stopnia oraz Konrad Kapała z klasy II OSM II stopnia wzięli udział w rejonowym etapie kuratoryjnego konkursu z geografii.  Agnieszka Siedlik była także uczestniczką rejonowego etapu Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej.

 

„Najładniejsza i najciekawsza Szopka Betlejemska"

W okresie przedświątecznym, z inicjatywy pań: Małgorzaty Kwiatkowskiej i Urszuli Zeliaś, w naszej szkole zorganizowany został konkurs pod hasłem:-,,Najładniejsza i najciekawsza Szopka Betlejemska". W konkursie wzięły udział dzieci z klas I – III OSM I stopnia, rozstrzygnięcie konkursu  odbyło się 19 grudnia 2014 roku. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe i pomysłowe. W związku z tym przyznano 6 głównych nagród i 3 wyróżnienia.
I miejsce  -  Karol Folta  klasa 1a
II miejsce -  Gabrysia Sierak i Klara Zachara  klasa 1b
III miejsce – Seweryn Mądel  klasa 2b
IV miejsce – Mateusz Ćwiokowski klasa 2a
V miejsce -  Maciej Guzik  klasa 1a
VI miejsce – Aleksandra Łabno  klasa 1a

„Nie taki diabeł straszny”

Uczennice klasy I OSM II stopnia: Julia Marchwica, Wiktora Szatko, Aleksandra Zychla wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym „Nie taki diabeł straszny” adresowanym do uczniów gimnazjów, a organizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie. Nasze uczennice, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowała p. Judyta Zima-Ayinda były najmłodszymi uczestniczkami konkursu, a jednak odniosły wielki sukces – zajęły trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Konkurs mitologiczny

Uczniowie klasy II OSM II stopnia wraz z nauczycielem historii p. Anną Krężel w ramach projektu edukacyjnego przygotowali i przeprowadzili konkurs mitologiczny dla dzieci z klas IV – VI OSM I stopnia. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

I miejsce – Łucja Wrzesień

II miejsce – Julia Filip

III miejsce – Kamila Czyżycka

Konkurs polonistyczny ,,Humanistyczne Duety"

W dniu 4 III 2015 r. przedstawiciele klas: IIIa- Otylia Wojtanowska i Marysia Pyrz oraz IIIb- Aleksandra Kopytko i Jakub Chrobak wzięli udział w międzyszkolnym konkursie polonistycznym pod hasłem ,,Humanistyczne Duety", zajmując wysokie lokaty. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Tarnowie, a uczestnikami byli uczniowie klas I-III z tarnowskich szkół.

Konkurs - Życie i twórczość Zbigniewa Herberta

W dniach 27-28 III 2015 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie miał miejsce uroczysty finał powiatowego konkursu dotyczącego życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Uczniowie klasy I OSM II stopnia: Karolina Noga, Wiktoria Szatko, Jakub Kiełbasa przygotowani przez p. Judytę Zimę - Ayinda oraz p. Agnieszkę Stańczyk i Joannę Duras znakomicie zaprezentowali się w konkursie, uzyskując następujące wyniki:
Karolina Noga – II miejsce w kategorii Recytacja
Jakub Kiełbasa – I miejsce w kategorii Poezja Śpiewana

Konkurs ortograficzny

Uczniowie naszej szkoły – Monika Ciężadło kl. I OSM II stopnia i Jakub Kapała kl. IV OSM II stopnia, przygotowani przez p. Judytę Zimę – Ayinda, wzięli udział w corocznie organizowanym przez nauczycieli i dyrekcję Zespołu Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych w Tarnowie dyktandzie „O złote pióro”. Ten ogólnopolski konkurs ortograficzny odbył się 17 kwietnia, wzięło w nim udział ponad stu uczestników. Arcytrudny tekst dyktanda, jak co roku, przygotował językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Bogusław Dunaj.

„ I ty możesz zostać bajkopisarzem…”

Uczennice: Anna Biel kl. 6b, Adrianna Siedlik kl. 6a OSM I stopnia, Karolina Noga kl. 1 OSM II stopnia pod opieką merytoryczną p. Anny Górskiej i p. Judyty Zima-Ayinda wzięły udział w międzyszkolnym konkursie literackim pod hasłem: „ I ty możesz zostać bajkopisarzem…” Baśń napisana przez Karolinę Nogę wzbudziła zachwyt jury i nasza uczennica zajęła pierwsze miejsce w konkursie.

 

ŻYCIE KULTURALNE W KLASIE I SZKOLE, CZYLI KINO, TEATR, DEKORACJE, KONCERTY:

 

„Bolek i Lolek symfonicznie”

Uczniowie klas I – III OSM I stopnia wraz z wychowawcami: p. Kingą Bryniak, Jolantą Kornaś, Beatą Chodań, Małgorzatą Krajewską, Małgorzatą Kwiatkowską i Urszulą Zeliaś uczestniczyli w znakomitym koncercie „Bolek i Lolek symfonicznie”, podczas którego dzieci miały również okazję zobaczyć wybrane odcinki tej niezapomnianej kreskówki.

 

„Cracovia Danza”

Dzieci z klas:  III a i III b oraz ich wychowawczynie: p. Małgorzata Kwiatkowska i Urszula Zeliaś wyjechały do Lusławic na spektakl muzyczny „Cracovia Danza”.

 

„Miasto 44”

Młodzież klas III – VI OSM II stopnia miała okazję obejrzeć w tarnowskim kinie MARZENIE głośny film Jana Komasy „Miasto 44”. Obraz zrobił na wszystkich ogromne wrażenie i skłonił do przeprowadzonych podczas lekcji historii i języka polskiego burzliwych dyskusji na temat sposobu ukazania powstania warszawskiego, a także przyczyn i skutków tego wydarzenia.

„Zatoczmy barwny krąg od Krakowa do Rzeszowa”

26 XI 2014r. na scenie teatralnej Pałacu Młodzieży  w Tarnowie odbył się, przygotowany z okazji obchodów 200 - setnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga, koncert -„Zatoczmy barwny krąg od Krakowa do Rzeszowa”. Koncert adresowany był do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. Zarówno wśród wykonawców, jak i widzów znaleźli się uczniowie klas IV – VI OSM I stopnia.  

 

„A to Polska właśnie”

4 XII 2014r. uczniowie klas: IIIa, IIIb, Vb OSM I stopnia oraz ich wychowawcy: p. Danuta Cieśla, p. Małgorzata Kwiatkowska, p. Urszula Zeliaś wyjechali do Lusławic na koncert finałowy programu „Śpiewająca Polska” zatytułowany: „A to Polska właśnie”.

„Wielka Szóstka” w kinie Marzenie

10 XII 2014r. uczniowie klas IV – VI OSM I stopnia oraz I – III OSM II stopnia wraz z wychowawcami obejrzeli najnowszą bajkę wytwórni Disney’a – „Wielką Szóstkę”. Zarówno młodzież, jak i dorośli widzowie byli zachwyceni humorem, energią, fantastycznymi efektami specjalnymi, a także pozytywnym przesłaniem filmu.

 

Warsztaty w galerii BWA

Uczniowie klasy Vb OSM I stopnia wraz z wychowawcą p. Danutą Cieślą uczestniczyli w proponowanych przez BWA w Tarnowie zajęciach edukacyjnych. Dzieci świetnie się bawiły, przygotowując samodzielnie plakaty oraz makiety budynków.

 

„W bursztynowej pułapce”

11 XII 2014r. uczniowie klas IVa, IVb, Vb wraz z wychowawcami: p. Pawłem Ćwiokowskim, p. Teresą Kuczek i p. Danutą Cieślą zwiedzili przedstawiającą pochodzenie i właściwości bursztynu wystawę pt. „W bursztynowej pułapce”. Wystawa połączona była z przygotowanymi przez pracowników Muzeum Okręgowego warsztatami. Dzieci wykonywały „drzewka szczęścia” z bursztynu oraz miedzianego drutu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych, uczniowie udali się w wirtualną wędrówkę do „bursztynowego lasu”, a także przenieśli się na nadmorską plażę i „zbierali” bryłki bursztynu.

Warsztaty w tarnowskim ratuszu

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy Vb OSM I stopnia wraz z wychowawcą p. Danutą Cieślą wzięli udział w warsztatach o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Jasełka dla pacjentów szpitala

21 I 2015r. uczniowie klas IIIa i IIIb OSM I stopnia wraz z wychowawcami p. Urszulą Zeliaś i p. Małgorzatą Kwiatkowską gościli z przedstawieniem jasełkowym w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie. Większą część widowni stanowili pacjenci z oddziału rehabilitacji oraz siostry opiekujące się chorymi. Przedstawienie bardzo się podobało. Ze wzruszenia popłynęła niejedna łezka... Po występie artyści wręczyli widzom drobne upominki.

Spektakl „Sen Dorotki”

Dnia 27 stycznia 2015r o godz.  9:00 w Sali Koncertowej naszej szkoły wystawione zostało dla uczniów klas I-III OSM I stopnia  przedstawienie pt. „Sen Dorotki”. Bajka opowiadała o dziewczynce, która miała kłopoty z utrzymaniem porządku w swoim pokoju oraz zachowaniem podstawowych zasad higieny. Przełomowym momentem w jej życiu był sen, w którym ukochane zabawki i rzeczy bohaterki postanowiły od niej odejść. W roli głównej wystąpiła uczennica klasy IIIa Marysia Pyrz, a w pozostałych rolach dzieci z kółka teatralnego działającego w naszej szkole. Spektakl przygotowała pani Małgorzata Kwiatkowska. Brawa dla aktorów!

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz”

3 II 2015 uczniowie klas IVa, IVb, Vb wraz z wychowawcami: p. Pawłem Ćwiokowskim, p.  Teresą Kuczek wyjechali do Teatru im J. Słowackiego w Krakowie na spektakl pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Dzieci wróciły zachwycone ….

 

„Szatan z siódmej klasy”

04 II 2015 uczniowie klas IV – VI OSM I stopnia wraz z opiekunami uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Zajęcia, których tematem była filmowa adaptacja dzieła literackiego, odbyły się w Pałacu Młodzieży i połączone były z projekcją filmu „Szatan z siódmej klasy”.

 

„Carte Blanche”

6 II 2015r. uczniowie klas I – VI OSM II stopnia mieli okazję obejrzeć w kinie Marzenie film „Carte Blanche”. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o nauczycielu historii, który, aby zachować ukochaną pracę i przygotować swoich uczniów do matury, ukrywa fakt, ze stopniowo traci wzrok… Nasi uczniowie docenili walory filmu – świetnie opowiedzianą niewiarygodną, wręcz, historię oraz brawurową rolę Andrzeja Chyry.

 

Dekoracje sal i korytarzy

Szkoła muzyczna to miejsce, które uczniowie traktują jak „drugi dom”, spędzają w niej przecież nierzadko całe dnie… Aby „oswoić”, uczynić przyjaznymi sale i korytarze, dzieci i młodzież przygotowują dekoracje upamiętniając ważne święta, rocznice, ale także prezentując swoje hobby i zainteresowania.

WAŻNE WYDARZENIA: ŚWIĘTA, SZKOLENIA, WARSZTATY, IMPREZY

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie uczcili przypadający na pierwszego października Międzynarodowy Dzień Muzyki. W Centrum Sztuki Mościce zorganizowany został wspaniały koncert w którym wystąpił zespól jazzowy przygotowany przez p. Piotra Pociaska, szkolne chóry, którymi opiekują się panie:Joanna Duras, Anna Siedlik i Ewa Świerczek oraz orkiestra szkolna pod batutą p. Waldemara Gronia. Główną „gwiazdą” koncertu była skomponowana przez naszych nauczycieli, państwa Krzysztofa i Magdalenę Kaniów muzyka do spektaklu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Reżyserem całego przedsięwzięcia, podobnie jak samego spektaklu była p. Jolanta Kornaś.
Ślubowanie klas pierwszych

Niezapomnianym wydarzeniem dla naszych „pierwszaków”, ich rodziców i wychowawców – p. Kingi Bryniak i p. Jolanty Kornaś pozostanie wspaniała uroczystość „Ślubowania” podczas której dzieci zostały włączone w poczet uczniów szkoły muzycznej.

 

Zajęcia plastyczne w Castoramie

Młodzi muzycy z klasy II a, wraz z wychowawcą, p. Beatą Chodań mogli rozwinąć również plastyczne talenty, uczestnicząc w zajęciach plastyczno – technicznych w sklepie Castorama.

 

Niech żyją nauczyciele! …. Zwłaszcza w dniu ich święta.

Życie szkolne to oczywiście nie tylko nauka, ale również świętowanie różnych uroczystości. 14 X 2014r., jak co roku, hucznie obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Cała społeczność naszej szkoły, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz dyrekcja znakomicie bawili się na przygotowanym przez p. Pawła Ćwiokowskiego i uczniówOSM II stopnia koncercie …. muzyki DISCO POLO.

Niezwykłe spotkanie z misjonarzem z Afryki

Na zaproszenie ks. Pawła Cyza, naszą szkołę odwiedził misjonarz z Afryki, który opowiedział o swojej pracy. Dzięki temu fascynującemu spotkaniu, młodzież szkoły muzycznej dowiedziała się wielu interesujących szczegółów na temat życia ludzi na innym kontynencie, a także nauczyła się tolerancji i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.

 

Profilaktyka uzależnień – warsztaty dla uczniów

Uczniowie klas I – VI OSM II stopnia uczestniczyli w przygotowanym przez panią pedagog Annę Kołpę spotkaniu na temat profilaktyki uzależnień. Zajęcia te miały za zadanie przede wszystkim uczyć asertywności, a także uświadomić zagrożenia, których źródłem są uzależnienia.

 

Pomoc chorym dzieciom - „Marzycielska poczta”

Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się w akcje charytatywne, czego przykładem była organizowana przez Pałac Młodzieży akcja pod hasłem „Marzycielska poczta”. Dzieci z klas: IVa, IVb, Vb, VIa wraz z wychowawcami: p. Teresą Kuczek, p. Pawłem Ćwiokowskim, p. Danutą Cieślą i p. Zofią Duc uczestniczyły w pisaniu listów do chorych dzieci. Obowiązek opiekowania się chorymi kolegami i koleżankami jest dla naszych wychowanków codziennością – uczniowie wszystkich klas chętnie pomagają, uzupełniając zeszyty, wspólnie ucząc się z przyjaciółmi wracającymi do szkoły po chorobach.

 

96 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili uczestnicząc w podniosłych i wzruszających montażach słowno-muzycznych przygotowanych przez uczniów klas III a i III b wraz z wychowawcami: p. Małgorzatą Kwiatkowską i Urszulą Zeliaś oraz młodzież klasy IV OSM II stopnia i ich wychowawcę p. Grzegorza Kiełbasę.

 

Wigilie klasowe, Jasełka, Koncert kolęd

Szczególnym dniem dla całej społeczności szkolnej był 19 grudnia. W tym ostatnim dniu zajęć szkolnych przed świętami Bożego Narodzenia odbyły się w Wigilie klasowe. Uczniowie i ich rodzice przygotowali na tę okazję wspaniałe przysmaki, a następnie wraz z wychowawcami  i innymi nauczycielami świętowali, składali sobie życzenia świąteczne. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej ze wzruszeniem obejrzeli przygotowane przez dzieci z klas IIIa i IIIb oraz p. Małgorzatę Kwiatkowska i p. Urszulę Zeliaś wspaniałe BAJKOWE JASEŁKA. Przedstawienie bardzo się wszystkim  podobało i zostało przyjęte gromkimi brawami. Dla naszej młodzieży gimnazjalnej i licealnej dzień ten był również okazją do wspólnego śpiewania kolęd podczas przygotowanego przez samorząd OSM II stopnia i p. PawłaĆwiokowskiego koncertu. Wspaniale zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich klas, a nawet nauczyciele …..

"Świat toruńskich pierników"

Dnia 10.04.2015 klasa IIIa wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Kwiatkowską uczestniczyła w przepięknej wystawie pt "Świat toruńskich pierników" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jest to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu.

Działalność charytatywna

Uczniowie wszystkich klas, zarówno OSM I stopnia, jak i OSM II stopnia oraz ich wychowawcy chętnie zaangażowali się w liczne akcje charytatywne prowadzone na terenie szkoły. Były to:

  • zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska
  • przygotowanie paczki mikołajkowej dla dzieci z Pogotowia Opiekuńczo-Wychowawczego
  • zbiórka zakrętek dla chorej Basi
  • zbiórkę żywności dla wolontariuszy z Pałacu Młodzieży na "Wigilię dla samotnych"

 

Piknik Geograficzny

3 VI 2015 dwójka przedstawicieli naszej szkoły - Dominika Janusz i Konrad Kapała -uczestniczyła w XV Pikniku Geograficznym zorganizowanym przez XIV Liceum Ogólnokształcące i Technikum nr 5. W turnieju wiedzy i orientacji topograficznej wystąpiły aż 52 drużyny z województw: małopolskiego i podkarpackiego. W pierwszej części pikniku uczniowie wraz z opiekunem, p. Andrzejem Mleczko, uczestniczyli w wykładzie Mieczysława Sowy, przewodniczącego OKE w Krakowie, który podzielił się wrażeniami z podróży nad Bajkał. Następnie uczniowie rozwiązali test z wiedzy geograficznej, a opiekunowie drużyn rozpoczęli warsztaty dotyczące egzaminu maturalnego i gimnazjalnego z geografii. Po zakończeniu części pisemnej, uczniowie wyruszyli na trasę po Tarnowie, gdzie musieli wykazać się orientacją w terenie, wiedzą na temat radia RDN oraz życiorysem gościa specjalnego pikniku - słynnego podróżnika Jacka Pałkiewicza. Po zakończeniu zmagań, na wszystkich czekał ciepły posiłek, a na koniec odbyło się spotkanie z p. Pałkiewiczem, który opowiadał o swej pasji, jaką są podróże. Mimo, że nasza reprezentacja nie zdobyła najwyższych miejsc, humory dopisywały i rozbudzone ambicje pozwalają sądzić, że za rok pokusimy się o podium….

 

 

Wycieczka szkolna w Bieszczady

W dniach 6-7 V 2015r., uczniowie klas 1 i 2 OSM II stopnia oraz 6b OSM I stopnia pod opieką nauczycieli: p. Judyty Zimy-Ayinda, p. Anny Kreżel, p. Anny Górskiej, p. Krystyny Ogrodnik uczestniczyli w wycieczce szkolnej w Bieszczady. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla wielbicieli górskich wędrówek, jak i zabytków kultury. Młodzi uczestnicy wycieczki wspięli się na Połoninę Wetlińską, zwiedzili wspaniałą zabytkową cerkiew w Górzance, galerię ikon, rezerwat żubrów, a nawet opłynęli statkiem Zalew Soliński. Pogoda dopisała, więc zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do Tarnowa, aby z nową energią oddać się przygotowaniom do egzaminów muzycznych

 

 

Kangur Matematyczny

W bieżącym roku szkolnym, uczniowie naszej szkoły, przygotowani przez p. Danutę Cieślę, po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur Matematyczny”. Wielu zaprezentowało się znakomicie, zdobywając liczne nagrody.
W kategorii Maluch:
Laureatem został: Kacper Ćwiokowski  4b OSM I stopnia
Wyróżnienia otrzymali:
Maja Majchrzak  4a OSM I stopnia
Jakub Wójcikowski  4a OSM I stopnia
Oliwier Sajdak  4b OSM I stopnia

W kategorii Beniamin:
Wynik bardzo dobry uzyskała: Julia Filip  6b OSM I stopnia
Wyróżnienia otrzymali:
Mikołaj Kapała  6b OSM I stopnia
Weronika Wojtas  6a OSM I stopnia
Gabriela Tajchner 6b OSM I stopnia
Jakub Grzyb  5a OSM I stopnia
Anna Golec  5b OSM I stopnia
Kamila Czyżycka 5a OSM I stopnia
Jakub Radziszewski 5b OSM I stopnia

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski

Tradycją naszej szkoły stał się organizowany już po raz czwarty – konkurs recytatorski którego przygotowaniem zajmują się nauczyciele poloniści: p. Judyta Zima-Ayinda i p. Anna Górska. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było: Twórczość polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nauczyciele języka polskiego przeprowadzili elmininacje w poszczególnych klasach, a wyłonieni w ten sposób najlepsi recytatorzy, zaprezentowali się podczas szkolnego finału, który miał miejsce na sali koncertowej 3 VI 2015r. Finaliści wystąpili - po raz pierwszy w tym roku - w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej (klasy 4 – 6 OSM I stopnia) i starszej (klasy I – V OSM II stopnia). Recytację uświetniły przygotowane w ramach projektu edukacyjnego przez uczniów klasy II OSM II stopnia, prezentacje na temat postaci polskich laureatów Nagrody Nobla. Najlepsi uczestnicy konkursu, oprócz braw i gratulacji, otrzymali nagrody – ciekawe książki. A oto wyniki:

Uczniowie OSM I stopnia:
I miejsce:   Joanna Kraszewska  5b OSM I stopnia
II miejsce:  Kacper Ćwiokowski   4b OSM I stopnia
III miejsce:  Patryk Pacocha  5b OSM I stopnia
Wyróżnienia:  Łucja Wrzesień   5a OSM I stopnia
Hanna Skirzyńska  5a OSM I stopnia
Laura Lasota   5a OSM I stopnia

Uczniowie OSM I stopnia:
I miejsce:  Julia Ostrowska  4 OSM II stopnia
II miejsce:  Sylwia Nowak  3 OSM II stopnia
II miejsce:  Zofia Bandyk   1 OSM II stopnia

Wyróżnienie:  Dominika Marcinkowska   2 OSM II stopnia

Ognisko integracyjne "pierwszaków"
Dnia 23 września na campingu ,,Pod Jabłoniami"przy ul. Piłsudskiego odbyło się ognisko integracyjne dzieci i rodziców klas pierwszych wraz z wychowawcami p. M.Kwiatkowską i p. U.Zeliaś. Integracja przebiegała w atmosferze gier i zbaw sportowych oraz różnorodnych konkursów z nagrodami.Punktem kulminacyjnym było pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszyscy świetnie się bawili. Humory dopisywały .Pogoda także nas nie zawiodła...

Konkurs "Wielkie Odkrywanie Małopolski"

W piątek 2 października br. odbyła się w Zakopanem gala podsumowująca konkurs „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Oprócz nagrodzenia triumfatorów poszczególnych kategorii konkursu, odbyło się również nadanie honorowej odznaki „Za Zasługi dla Turystyki” przyznawanej przez Ministra Sportu i Turystyki. Miło nam poinformować, że w tym roku taką nagrodę otrzymał nasz nauczyciel, p. Andrzej Mleczko. Gratulujemy.

 

Wycieczka klas I i II OSM II stopnia do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego

9 X 2015r. uczniowie klas 1 i 2 OSM II stopnia, wraz z wychowawcami – p. Judytą Zimą – Ayinda oraz p. Andrzejem Mleczko wyjechali na wycieczkę do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego.  Gimnazjaliści zwiedzili wspaniałą starówkę Sandomierza, zapoznali się z historią miasta podczas spaceru podziemną trasą turystyczną, a następnie podziwiali przepiękne wnętrza pałacu w Baranowie Sandomierskim. Po tak wyczerpującym dniu, wszyscy uczestnicy wyprawy odzyskiwali siły w … pizzerii….

 

XXVII Małopolski Złaz Patriotyczno – Turystyczny Szlakami Legionistów "ŁOWCZÓWEK 2015"

Uczniowie klasy I OSM II stopnia pod opieką wychowawcy, p. Andrzeja Mleczki, wzięli udział w XXVII Małopolskim
Złazie Patriotyczno – Turystycznym Szlakami Legionistów "ŁOWCZÓWEK 2015" zorganizowanym przez Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej”. Trasa rajdu wiodła z Pleśnej przez Rychwałd do Łowczówka. Podróżnikom towarzyszyła jesienna, mglista pogoda, lecz humory dopisywały. Zanim grupa dotarła do celu – cmentarza legionistów nr 171, młodzież odwiedziła inne nekropolie związane z I wojną światową na Ziemi Tarnowskiej. Były to cmentarze nr 173 w Pleśnej i 188 w Rychwałdzie. Na zakończeniu złazu odbyły się uroczystości z udziałem około 1000 uczniów i opiekunów, przedstawicieli władz samorządowych i gminnych, a na zmęczonych i zmarzniętych uczestników czekały ognisko, kiełbaski i herbata.

 

Konkurs Wiedzy o Tarnowie, Ziemi Tarnowskiej i Małopolsce

25 XI 2015 r. dwóch uczniów naszej szkoły – Maksymilian Mol i Mikołaj Kapała z klasy 1 OSM II stopnia - wzięło udział w konkursie wiedzy o Tarnowie, Ziemi Tarnowskiej i Małopolsce, zorganizowanym przez Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej”. Nasz zespół pod opieką p. Andrzeja Mleczki zdobył II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. W dogrywce ulegli tylko drużynie trzecioklasistów z ZSP w Rzuchowej.

Konkurs plastyczny pt. "Aniołek z Betlejem" dla wszystkich uczniów ZSM.

Uczniowie mieli wykonać pracę dowolną techniką plastyczną na formacie A4.  Jurorzy ocenili zgłoszone prace i przyznano nagrody:
- kategoria: uczniowie klas 1-3
I miejsce:  Natalia Szwed  1a
Eliza Waliłko  2a
Amelia Banasiewicz  3a
II miejsce: Maja Sikora 1b
Amelia Ożóg 2b
Julia Kwaśniak 3a
III miejsce: Amelia Brożyna 1a
Oliwia Nykiel 2a
Kacper Augustyn 3a
- kategoria: uczniowie klas 4-6
I miejsce:               Julia Sikora 5a
II miejsce:              Oliwier Barszcz 4a
III miejsce:             Oliwia Szułakiewicz 4b

Uczniowie nagrodzeni I,II,III miejscem i wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody, upominki zakupione dzięki wsparciu Rady Rodziców.

Zabawa karnawałowa

Na początku lutego br. w sąsiedniej szkole została zorganizowana zabawa karnawałowa dla uczniów najmłodszych klas. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Nie zabrakło pokazów, konkursów z nagrodami i poczęstunku. Jak co roku wybrano również Króla i Królową Balu. Zostali nimi: Daria Fołta z klasy 1b oraz Michał Kukiełka z klasy 3b OSM I stopnia.

 

„Gwiazd naszych wina”

11 XII 2015r. uczennice klasy II OSM II stopnia: Zofia Guzik, Karolina Noga i Wiktoria Szatko oraz klasy V OSM II stopnia: Anna Chruściel i Aleksandra Kurek pod opieką p. Judyty Zimy-Ayinda wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim  pt. ”Gwiazd naszych wina”. Miał on na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży. Wybór literatury nie był przypadkowy. Książka Johna Greena należy do lektur najczęściej wybieranych przez młodzież, stąd bardzo duże zainteresowanie konkursem.

Dzień Babci i Dziadka klasa 1b

Dnia 3.02.16r klasa 1b obchodziła uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji wnukowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło w nim wierszy, piosenek i inscenizacji. Na koniec wręczyli własnoręcznie wykonane upominki i laurki. Przedstawienie bardzo się podobało. Dziadkowie podziękowali swoim wnukom gromkimi brawami. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na poczęstunek.

 

Dzień Babci i Dziadka klasa 2b

5 II 2016r. uczniowie klasy 2b, okazując swoją wdzięczność nie tylko rodzicom, postanowili przygotować - pod czujnym okiem wychowawcy, p. Kingi Bryniak -  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na sali koncertowej pojawili się nie tylko Dziadkowie, Babcie, rodzice. Był też groźny wilk, chcący pożreć... pyszną szarlotkę. Zjawiła się Baba-Jaga, która  usiłowała ukraść prezenty i zamieniła Babcię i Dziadka w żaby. Na szczęście okazało się, że to tylko sny wnucząt. Wszystko dobrze się skończyło. Dzieci obdarowały Babcie i Dziadków laurkami, życzeniami, śpiewały dla nich piosenki. Każdy z gości mógł też liczyć na kawałek albo… dwa kawałki pysznej szarlotki - upieczonej przez kochane mamy. Mali aktorzy - swoim pięknym występem - także zasłużyli na porcję pysznego ciasta.

”I Ty możesz zostać czarodziejem”

1 IV 2016r. w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki ”I Ty możesz zostać czarodziejem”. Wzięli w nim udział uczniowie z kilkunastu szkół z Tarnowa i okolic. Z naszej szkoły do testu przystąpiły uczennice klasy II OSM II stopnia: Dominika Cecot,  Oliwia Mikina, Karolina Noga, Dominika Papiernik i Wiktoria Szatko pod opieką nauczyciela j. polskiego p. Judyty Zimy-Ayinda.

XVII Dyktando Ortograficzne "O złote pióro"

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły postanowili stawić czoła wyzwaniu i sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, uczestnicząc w organizowanym już po raz siedemnasty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych w Tarnowie Dyktandzie Ortograficznym „O złote pióro”. Ponieważ chętnych było wielu, przeprowadzone zostały przez p. Judytę Zimę-Ayinda, szkolne eliminacje w klasach OSM II stopnia. Na ich podstawie udało się wyłonić nasze reprezentantki: uczennicę klasy II OSM II stopnia: Karolinę Nogę i klasy IV OSM II stopnia – Agnieszkę Siedlik.  22 IV 2016r. dziewczyny zmierzyły się z niezwykle trudnym dyktandem przygotowanym przez prof. dr hab. Bogusława Dunaja. Choć żadnej z uczennic nie udało się wygrać złotego pióra, z pewnością mogą szczycić się faktem, iż znalazły się w grupie prawdziwych mistrzów ortografii. Serdecznie gratulujemy!

 

Wielki Konkurs Wiedzy o Tarnowie

Miło nam poinformować, że 26 IV 2016r., nasz nauczyciel geografii i historii, p. Andrzej Mleczko zajął drugie miejsce w Wielkim Konkursie Wiedzy o Tarnowie zorganizowanym przez Urząd Miasta. Serdecznie gratulujemy!

 

Wycieczka do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau

29 IV 2016r. uczniowie klas II i III OSM II stopnia wraz z wychowawcami: p. Anną Krężel, p. Judytą Zimą-Ayinda oraz p. Andrzejem Mleczko wyjechali do Oświęcimia, aby uczcić pamięć ludzi więzionych i pomordowanych przez hitlerowców w obozach koncentracyjnych i zagłady. Nasi gimnazjaliści, odwiedzając Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, przeżyli jedyną w swoim rodzaju lekcję historii.

 

Ogólnopolski Konkurs "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989"

Praca uczennicy klasy 6b, Emilii Owczarek, napisana pod kierunkiem p. Andrzeja Mleczki została zakwalifikowana do finału wojewódzkiego konkursu VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Warto zaznaczyć, że jest to jedyna zakwalifikowana do finału praca z Tarnowa w kategorii szkoły podstawowe. Serdecznie gratulujemy!