Wspieramy polskie dzieci na Kresach Wschodnich

W październiku 2018 r. Zespół Szkół Muzycznych przekazał nieodpłatnie około 700 podręczników na rzecz Fundacji Odtworzeniowej Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Genealogia Polaków", ul. Kułakowskiego 7/8, 31-072 Kraków, w ramach całorocznej akcji „Polska sięga dalej niż myślisz”, która ma na celu ciągłe uzupełnianie materiałów edukacyjnych, dostarczanie środków, aby stale wzrastała duma z bycia Polakiem.

Podręczniki były nieużywane przez uczniów szkoły, ze względu na ich dezaktualizację, natomiast są cennym darem dla dzieci z Kresów Wschodnich – Polaków mieszkających za wschodnią granicą naszego - Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Rosji.

W listopadzie książki zostały przewiezione przez wolontariuszy do polskiej szkoły w Drohobycz i Borysławia na Ukrainie.

Podręczniki wysłane zostały również do polskich szkół na Syberię.

Po 12.11 zostaną również przekazane polskim dzieciom z Baranowicz w Białorusi, które przyjechały na obchody 100 lecia Niepodległości do Krakowa.

Fundacja składa ogromne podziękowanie za otwartość p. Dyrektor Jolanty Światłowskiej na akcję oraz zaangażowanie pań Marty i Iwony z szkolnej biblioteki.

Akcję w szkole zainicjowała rodzina Leny Stochmal z kl. 5a, która współpracuje z fundacją i osobiście byli na Białorusi.

Na zdjęciach: zbiórka i transport książek do Fundacji, spotkanie z Prezesem Marcinem Niewaldą. Dzieci z książkami z naszej szkoły z Ukrainy.

Fundacja „Genealogia Polaków” jako jedyna w Polsce zajmuje się odtwarzaniem Źródeł Tożsamości Rzeczypospolitej - prowadzi unikalne działania wspierając polską edukację szkolną i rodzinną, realizując unikalne programy społeczne, promuje poznawanie korzeni i źródeł polskości, wspiera dumę z bycia Polakiem, udostępnia konkretną wiedzę i narzędzia, niesie pomoc materialną i merytoryczną. Jednego roku funduje np. meble do polskich szkół na Litwie, w innym kupuje książki do nauki polskiego, zestawy lektur, gry planszowe na daleką Rosję, kiedy indziej wysyła produkty żywnościowe czy pomoce szkole dla dzieci. Działa głównie na Kresach wśród Polonii. Polacy na Kresach żyją często gorzej niż skromnie. To oni dzisiaj głównie utrzymują i odkopują zdewastowane polskie cmentarze, zbierają lokalne historie, kształcą młodzież, utrzymują naukę języka polskiego.

https://genealogia.okiem.pl/fundusz/dzialania/

resized_informacja o zbiórce_LI Podziękowanie resized_polskie dzieci z Drohobycz (4) resized_polskie dzieci z Drohobycz resized_transport ze szkoly resized_ksiązki (2) resized_ksiązki resized_Lena z 5a z prezesem fundacji resized_polskie dzieci z Drohobycz (2) resized_polskie dzieci z Drohobycz (3)