Wycieczka do Ciężkowic

2 czerwca bieżącego roku uczniowie klas 5 i 6 b OSM I stopnia wraz z wychowawcami, paniami Ewą Grabczyńską, Eweliną Sową i Martą Falkowską wzięli udział w wycieczce do Ciężkowic. Przewodnikiem grupy był pan Andrzej Mleczko.

Najpierw uczniowie i opiekunowie udali się do Muzeum  Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Dzieci zdobyły tu sporo wiadomości na temat różnych gatunków zwierząt, podziwiały ekspozycję ornitologiczną oraz spreparowane okazy dzika, żubra, łosia czy niedźwiedzia. Spacerując po interaktywnej, szklanej podłodze, uczniowie obejrzeli też fragmenty siedlisk gadów i płazów na specjalnie zaaranżowanej łące z charakterystycznymi dla Ciężkowic roślinami.

Kolejnym punktem wycieczki był wiosenny spacer po rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto – największym arcydziele przyrodniczym Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci mogły podziwiać skały o różnych kształtach: Orzeł, Żółw, Borsuk, Piekiełko, Baszty Paderewskiego, Grzybek i Grunwald. Z każdą z tych skał związana jest jakaś legenda. Największą atrakcją okazała się być Skała z Krzyżem, tj. skalna ambona o wysokości 9 m, na którą wielu śmiałków odważyło się wspiąć przez wąski kominek w jej wnętrzu. Następnie Wąwozem Czarownic – w dół, wąską ścieżką, po wystających korzeniach drzew, kamiennych i drewnianych schodkach, wszyscy dotarli do skalnego wodospadu.

Zwieńczeniem wyprawy był wspólny grill w pięknej scenerii. Uczniowie piekli kiełbaski, spacerowali po magicznym ogrodzie, niektórzy wylegiwali się w słońcu, inni biegali i grali w różne gry. To była bardzo udana wycieczka.  Zdjęcia w galerii.