Przykładowe utwory - specjalność - wokalistyka

PTASI SPÓR
Autor: Hanna Łochocka
Czyżyk obok strzyżyka skrzydłem wstrząsa na wietrze. Tuż przed nimi przemyka barwny bażant i cietrzew. Ćwierknął strzyżyk: - Na drzewie usiadł cietrzew z bażantem. – Nie, to bażant z cietrzewiem! Ten był pierwszy! – Nie. Tamten! Spory toczą się zażarte: czy ten bażant z cietrzewiem, czy ten cietrzew z bażantem? Jak rozstrzygnąć spór?

NIE TO SAMO
Autor: Hanna Łochocka
Perli, perli się strumyk, pstrąg się turla w kamykach, gruby perlik z perliczką dróżką drobno pomyka. Cirli - sirli… świerszczyki skrzydłem grają na łące. – I my grajmy tak samo! – krzyknął perlik małżonce. Szurlu – szurlu… gorliwie perlikostwo furkoczą, lecz się z piórek perliczych srebrne dźwięki nie toczą. Aż skowronek co wzleciał nad głowami perliczek, się roześmiał w błękicie.

KSIĄŻĘ
Autor: Agnieszka Stefańska
Żył w Dżakarcie mężny książę, co chciał rządzić księstwem mądrze, więc w swej wieży wśród rzesz książek tkwił żarliwie jak posążek. „Oto do wszechwiedzy dążę!” – zagrzmiał żywo mędrzec – ksiażę. Aż raz w rzędach zżółkłych książek drżący zbłąkał się pieniążek. Żachnął się znużony książę: ”Już ja szczerze rzecz rozwiążę! Któż to wrzucić śmiał pieniążek między grzbiety zżółkłych książek?!” Rzecz rzetelnie ważył książę drżąc wciąż w problemu jądrze i tak urzekł go pieniążek, że pierzchł księciu żar do książek.

WYBRANE UTWORY

  1. Zygmunt Noskowski - Zła zima
  2. Zygmunt Noskowski - Rzeka
  3. Fryderyk Chopin - Dumka
  4. Fryderyk Chopin - Czary
  5. Stanisław Moniuszko - Co to za kwiatek
  6. Stanisław Moniuszko - Serce moje
  7. Stanisław Moniuszko - Piosenka żołnierza
  8. Stanisław Moniuszko - Kum i kuma